Chovám koně, pochovám i novorozence...

Michal Čumpelík testuje funkce schránky (9. 11. 2004)

Babybox v GynCentru s Annou Ghannamovou, prezidentkou slovenské Šance pre nechcených, a Petrem Píchou, primářem GynCentra

Sonička, první děťátko z babyboxu (17. 2. 2006)
Své zkušenosti a vztahy využívám při práci na projektu Babybox pro odložené děti - Statim. Chci především zachraňovat dětské životy, ale taky dát krajní možnost nešťastným matkám, které se v tísnivé psychické nebo sociální situaci nedokážou postarat o novorozence. Slovo STATIM se používá ve zdravotnictví a znamená IHNED, OKAMŽITĚ. A tak si přeju, aby babyboxy pomáhaly.

Zřizuju babyboxy, do nichž mohou matky (rodiče) v tísni odložit beztrestně a anonymně dítě, jemuž je vzápětí poskytnuta veškerá zdravotní péče a sociální pomoc.

První babybox byl otevřen 1. června 2005 v GynCentru v Praze 9, Hloubětínská ulice 3. Druhý babybox je od 3. listopadu 2005 instalován na Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, Polní ulice 3, třetí na FN Olomouc, čtvrtý na Nemocnici Kadaň, pátý ve Zlíně, šestý v Pelhřimově... Za pomoci lékařů a zdravotníků hodlám zřídit po celé České republice sedmdesát babyboxů.

Program BABYBOX – STATIM je jasný a zřetelný. Mám jediné přání. Aby již nikdy nebylo nalezeno mrtvé tělíčko novorozence.

Ideu podporuje skupina významných osobností z oblasti justice, podnikatelské sféry, medicíny a umění – JUDr. Jan Sváček, soudce Vrchního soudu v Praze, JUDr. Libor Vávra, předseda Městského soudu v Praze, JUDr. Jana Červinková, předsedkyně Obvodního soudu v Praze 1, opatrovnická soudkyně JUDr. Hana Nová, prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., rektor Univerzity Karlovy v Praze, RNDr. Tomáš Votruba, CSc., MBA, generální ředitel společnosti ROCHE v České republice, MUDr. Zdeněk Mayer, gynekolog pracující v oblasti asistované reprodukce, MUDr. René Vlasák, ředitel Centra preventivní medicíny v Praze, Mgr. Monika Šimůnková, JUDr. Rudolf Blažek a řada poslanců, senátorů, soudců a dalších. Vám všem na obrázcích a mnohým dalším patří moje poděkování.

Správní rada, kolegium, dárci

Zpočátku babyboxy vyráběla firma Teletech plus servis, s. r. o. a její jednatel Michal Čumpelík.
V Nemocnici Cheb jsme 20. prosince 2011 instalovali první babybox nové generace zhotovený spoluprací několika nových firem. Dnes je výhradním výrobcem Zdeněk Juřica a jeho MONTEL z Náměšti nad Oslavou. Babyboxy vyrábí s pomocí počítačových rádců Slávka Dittricha mladšího a staršího a Hanky Dittrichové. Mají dvoukřídlá dvířka, která se otevřou automaticky po stisknutí jediného zeleného podsvíceného tlačítka, a po vložení děťátka se zase samočinně zavřou. Dvířka se při jakémkoli odporu sama zastaví, a tak zabrání kolizi s děťátkem i s dárcem. Nové babyboxy jsou z antikorového plechu, jsou vybaveny nejen vytápěním, ale i klimatizací, děťátko se vkládá do plastové vaničky, opatřené váhovým senzorem, který po zatížení ohlásí mnohonásobně jištěnou signalizací zdravotnímu personálu vložení děťátka do babyboxu.

Kdokoli v tísni může kdykoli použít telefon 602 305 139.
 
Otvíráme ve Zlíně s dárcem Petrem Bečičkou, 100MEGA Distribution (6. 12. 2007)
S biskupem Františkem Radkovským si při otvírání plzeňského babyboxu jako skauti podáváme levičku (8. 3. 2011)
Neratovický babybox se mnou otvíraly Monika Šimůnková a Helena Langšádlová (12. 9. 2011)
 
Chebský babybox, první z nové generace (20. 12. 2011)
Hlavní dárci babyboxu v Chebu - Nadace České pojištovny - Ing. Richard Kapsa a Ing. Jiří Turek (20. 12. 2011)
Krnov - Slávek Dittrich, Hanka Dittrichová a můj nejmilejší Zdeněk Juřica u 51. babyboxu
 
 
© 2012 Ludvík Hess, webdesign Atelier Degas