Chovám hřebečka Margass (*2004), olizuje jej jeho matka Margaretka

Manor se narodil na Fantově mlýně (1981)

První velký dostihový úspěch – Manor s Vráťou Kubátem vítězí v Ceně tříletých hřebců na chuchelském závodišti. Psal se rok 1984, žokej nosil černožlutý dres SSM Křeslice, jenž byl chabým pokusem zahalit Manorova soukromého vlastníka.

Margareta (foto Vojtěch Písařík 1987)

Na pastvu

Manor s žokejem Váňou při vítězném dostihu v roce 1987

Marco Polo, můj nejúspěšnější kůň. Na fotce s žokejem Klučkou po vítězství ve Velké jarní ceně 1985. Tenkrát jsem snad ani nepochopil, že vítězství v klasickém dostihu je úspěch, který se neopakuje.

Marcant (Cobalt-Margareta) s Tomášem Váňou před Cenou Zimního favorita, největším dostihu dvouletých, v němž se umístil na třetím místě. Před ním byli dva koně zahraničního chovu.

Maroken (Kento-Margareta) v sedle s žokejem Vlastimilem Smolíkem v cílové rovince chuchelského závodiště těsně před svým vítězstvím ve Velké dubnové ceně.

Maryland (Libanon-Margareta) s Yvonou Petrlíkovou vítězí. Reprezentant stáje Věry Martinové si užíval zasloužený důchod na Hájku do roku 2008, do svých dvaceti let.

Dvouletý Marco Polo s žokejem Kubátem, v pozadí stará chuchelská tribuna (1984)

Behistom se svým trenérem Pavlem Složilem v sedle (2004)
Narodil jsem se v Kladně a to město mě předurčilo pro celý život. Dědeček Jaroslav Matyáš mě vodil na kladenskou jízdárnu na Sletišti, kde jsem poznal koně, potkával koňská spřežení a poprvé seděl v sedle. K obveselení všech jsem prohlašoval, že budu sedlákem. Oficiálně jsem se jím stal v roce 1988, když mi tehdejší Úřad pro Prahu 10 vystavil jakési potvrzení – předchůdce živnostenského listu – že jsem samostatně hospodařícím rolníkem. Podstatou mého rolnictví je chov koní. Píšu o něm ve své knížce Balady o koních a romance o holkách, jež vyšla v nakladatelství Petrklíč 19. září 2009, tedy ve výroční den, kdy se u mne před 34 roky narodilo první hříbě.

Živíme se střídavě
Chov koní mě v 80. letech dokonce živil. Teď pro změnu živím koně já. Prvního koně jsem si pořídil v roce 1971. Jmenoval se Mohan. První hříbě se u mne narodilo 19. září 1975. Nemyslete si, že jsem to datum pracně vyhledával, pamatuji si ho. Byla to klisnička Alma a dnes v mé stáji v Hájku žijí její vnučky, pravnučka a prapravnučka. Jejich otcem je mimo jiné hřebec Manor. První prapravnuk Almy hřebeček Asmanec se narodil 19. března 2004, 26. března prapravnuk Asmanil. Vnučky Almy si občas nasedlám a těším se, že si v roce 2013 vyjedu na představitelce šesté generace rodiny, klisničce Hajmaně, narozené na Hájku 26. dubna 2009.

Koňští otcové
Otcem mých plnokrevných klisen Bonnie´s Froňka, Frimana, Madélka, Behmana a Framana, hřebce Manorka a tří polokrevných klisen Manca, Manorka a Manila je hřebec Manor, který se narodil v mém chovu klisně Margaretě v roce 1981. Vyhrál Cenu tříletých hřebců, umístil se ve Velké jarní ceně a běžel Derby. V roce 1987 vyhrál v sedle s Josefem Váňou, který se s ním chystal na Velkou pardubickou, dva překážkové dostihy. Manor ale zchroml a v rodné stáji působil do roku 2002 jako plemeník.

Manor po vítězství v Ceně tříletých hřebců v sedle s žokejem Vráťou Kubátem (1984)
Manor s žokejem Josefem Váňou při vítězné kvalifikaci na Velkou pardubickou (1987)
 
V roce 2003 jej vystřídal hřebec Assisi del Santo, jehož devět hříbat se na Hájku narodilo v roce 2004. Nechal jsem si z nich klisny Fragasi a Bonnasi.

Assisi del Santo v době, kdy působil na Xaverově
Assisi del Santo (o. Arctic Tern - m. Anna Ivanovna)
 
Od roku 2004 připouštěl na Hájku plemeník Horesti, syn legendárního hřebce Nijinsky, vnuk plemeníka Northern Dancer, potomek slavné linie Nearctic, Nearco, Pharos, Phalaris... Na Hájku po Horesti zůstaly klisny Maresti a Boresti.

Hřebec Horesti, syn plemeníka Nijinsky na Hájku (2005)

Počínaje rokem 2007 převzal roli plemeníka v Irsku narozený High Extreme, syn slavného hřebce Danehill. Na památku po tomhle plemeníkovi jsem si nechal klisničky Bon High, Mar High a Sha High.

High Extreme u Rokytky na Hájku
Hihg Extreme (2008)
 
Na post plemeníka nastoupil v roce 2009 Access to Java, vítěz nejprestižnějšího českého dostihu Velké ceny českého turfu Gr. 3. Působil na Hájku jako otec tři sezóny a dal mi řadu skvělých hříbat. Z ročníku 2010 jsem si nechal klisničky Mar Acce a Bonn Ace. Z hříbat narozených v roce 2011 zůstaly ve stáji klisničky Shap Ace, Frim Ace a Manacce a hřebeček Marg Acc.


Access to Java (2010)

V lednu 2012 na Hájku přijal angažmá německý hřebec Bear King (*1997), syn šampióna, vítěz Gr. 3, který zvítězil v devíti dostizích a svému majiteli vyběhal přes 190 000 Euro.Chudáci koně
Největší dostihový úspěch mi přinesl druhý Margaretin syn Marco Polo. V roce 1985 vyhrál Velkou jarní cenu. Následovali vynikající dostihoví koně Marcant, Maroken, Marcaro, Maragád a další.

Okouzlen dostihovými úspěchy jsem poněkud opomíjel zchromlé nohy koní a snažil se vyrovnat s prolhanými tvrzeními jejich renomovaných trenérů. Z dostihové euforie mě vyléčilo, až když jsem viděl umírat svého koně Markazita po pádu na skoku ve Velké benešovské steeplechase. Na dostihy jsem zanevřel, ale koně chovám dál. Nic jsem nezměnil na svém názoru publikovaném v titulku jednoho svého článku: Chudák kůň, který se narodí.

Behistom – dvojnásobný úspěch
Ryzák Behistom spatřil světlo světa na Hájku v roce 1998 jako druhé hříbě klisny Behisty, jež se narodila u mne taky, a hřebce Manora, narozeného rovněž v mém chovu. Každý jeho úspěch je tedy pro mne jako chovatele trojnásobný.

Behistom byl v tréninku u Pavla Složila v Radslavicích a šel od úspěchu k úspěchu. Sérii zahájil vítězstvím v Pardubicích v roce 2002 ve steeplechase Cena Univerzity Pardubice. Zvítězil ve Slušovicích v Ceně OBI v sedle se svým trenérem Pavlem Složilem, ve Švýcarsku v Grosser Preis Champagne Laurent – Perrier Diffusion SA. Získal polovinu z dotace 10 000 CHF v cross-country na 4 200 m.

Doběhl osmý v Brémách v Grosser Preiss von Karlshorst – významném dostihu listed steeplechase na 4 200 m, získal dotaci za páté místo v 17. Velké slušovické steeplechase na 5 030 m, v sedle vždy s Pavlem Složilem. Dvakrát se kvalifikoval do Velké pardubické.

V připouštěcí sezóně 2014 působí na Hájku jako plemeník Colorado Kid, vítěz Gd.1.


V připouštěcí sezóně 2016 bude působit na Hájku plemeník Camill (IRE).

 
 
© 2012 Ludvík Hess, webdesign Atelier Degas