LUDVÍK HESS - Úvodní strana
Nijinsky je kůň století
(01. června 2024)
Antonín Hess oslavil 13!
(14. února 2024)

(31. prosince 2023)

Nijinsky je kůň století

01. června 2024

"Nijinsky je kůň století", takto provolávali slávu fanoušci svému idolu po udatném výkonu v St Leger a zisku trojkoruny. Opravdu, Nijinsky, jenž své jméno dostal po slavném ruském tanečníkovi, dokázal vtančit do světa turfu nezapomenutelným způsobem.

Už samotný původ předurčoval hnědáka narodivšího se roku 1967 k nadstandartním výkonům. Otec Northern Dancer, to je kapitola sama pro sebe (viz. jiná část Galerie velikánů). Matka Flaming Page pocházela ze skvělé rodiny, její matka Flaring Top dala 11 vítězů, bába Flaming Top osm a prabába Firetop deset vítězů.

Roku 1968, když dostihovou Kanadu ovládá Vice Regal a stává se tamním Nejlepším dvouletým, se světem rozšířila zpráva, že byl za horentní sumu 84 000 dolarů prodán potomek začínajícího plemeníka Northern Dancera, Nijinsky. Hřebeček putuje do Anglie k majiteli, panu Charlesi Engelhardovi a odtud do Irska k trenéru Vincentu O´Brenovi.

Jako dvouletý dokázal vyhrát irské Railway Stakes, Anglesey Stakes, nebo Bereford Stakes. Do newmarketského Dewhurst Stakes na 1400 metrů už startuje jako favorit. Tento post také potvrzuje časem 1:29,9 a stává se Nejlepším dvouletým Anglie a Irska roku 1969.

Příští dostihový rok, 1970, zahajuje sezonu netradičně brzy, když už 4. dubna vyhrál Gladness Stakes. První odnož trojkoruny, klasické Two Thousand Guineas v sedle s Lesterem Piggotem získává lehce o tři délky před Yellow God. Pozici favorita zaujal i v Derby, kde se střetl s deseti koňmi a tribunám s 250 000 diváky předvedl v sedle opět s Lesterem Piggotem opravdu velkolepý tanec, ve kterém pokořil 35 let starým Mahmoudův rekord a nechal za sebou s odstupy 2 1/2 délky, 3 délky, 1/2 délky a 10 délek koně v pořadí Gyr, Stintino, Great Wall a Meadowville.

Pak místo odpočinku míří k irskému derby, které pro něj znamenalo jen dobře placenou procházku a vítězství nad Meadowville a Master Guy. Poté se Nijinsky vrátil zpět do Anglie a nastoupil na start King George and Queen Elizabeth Stakes. Zde mělo jeho kvality prověřit nebývale silné pole. Ale ani vítěz předchozího Derby Blankeney, hrdinka francouzské obdoby Oaks Crepellana, držitel irské modré stuhy Hogarth a výborný Karbas neudělali na Nijinského nejmenší dojem. Opozici doslova rozdrtil a téměř okamžitě byl syndikalizován za tehdejší světový rekord 5 000 0000 dolarů. Bylo to 10. vítězství v řadě...

 Přání Nijinského majitelů dobýt po pětatřiceti letech trojkorunu naneštěstí vážně ohrozila záhadná hřebcova nemoc, kromě jiného mu na celém jednom boku vylínala srst. O vítězství v St Leger a tím i o získání trojkoruny se však kanadský kůň přesto pokusil. Ačkoliv mnozí odmítli věřit, že nemocný Nijinsky, který ukázal na míli v Guineas takovou rychlost, může obstát na téměř dvojnásobné trati v St Leger, hřebec si trojkorunu po udatném výkonu dokázal zajistit. Stal se 15. trojkorunovaným a od té doby zatím posledním...

Do sbírky triumfů mu však ještě chybělo Prix de I´Arc de Tromphe. V tomto francouzském dostihu podal Nijinsky snad nejlepší životní výkon. Ačkoliv vyčerpaný nemocí i značným počtem zápasů s nejlepšími koňmi světa, dal do boje celé srdce. Padesát metrů před cílem se dotáhl na vítěze francouzského derby Sassafrase a svedl s ním tuhý boj o vítězství. Tehdy ho Piggot poprvé v životě udeřil bičem. Vylekaný nezvyklou pobídkou uskočil Nijinsky doleva... a o hlavu prohrál. Třetí skončila Miss Dan, dále Gyr, Blankeney a další.

Přání ukončit ojedinělou kariéru vítězstvím přineslo dodatečnou přihlášku k anglickému Champion Stakes. Jenže doopravdy vyčerpaný Nijinsky ukázal, že je také jen živým tvorem a po tvrdém boji opět prohrál s Larenzacciem. Zcela zbytečná porážka... Nicméně Nijinsky se nesmazatelně zapsal do dostihových análů a zcela jistě patří mezi nejlepší koně století. Do chovu odešel v době, kdy na dráhu zavítali další výteční koně Mill Reef a Brigadier Gerard.

 V chovu dal skvělá hříbata jako Ile de Bourbon, Shadeed, Dance of Life, Green Dancer, Royal Academy, Golden Fleece, Sky Classic, Whiskey Road, Shahrastani, Caerleon, Kings Lake, Ferdinand, Niniski, Pas De Deux, Bo Jinsky, Kanjinsky, Fabuleux Fancer, Baldski, Somethingfabulous, Sportin Life, Moscow Ballet, Solford, Czaravich a konečně poslední velký syn Nijinského - Lammtarra to ostatně potvrzují, stejně jako dcery Cherry Hinton, Leap Lively a Peplum II. Nezanedbatelný vliv měl také Nijinsky jako otec matek. Jeho dcery daly Sky Beauty, Heavenly Prize, Flawlessly, Shavian, Colonial Affair, Wandestu, Bahhare, Bahri, Dr. Devious, Rubiano, Conguistarose, Kirtling, Party Manners, Hortensiu, Jade Robbery, Distant Music, Teggiano, Jet Ski Lady, Dr.Johnson či Fanstatic Light. Dnes již je v Chefs-de-race.

Nijinsky se dožil věku 25 let, když byl roku 1992 uspán na věčnost...

 
© 2012 Ludvík Hess, webdesign Atelier Degas