LUDVÍK HESS - Úvodní strana
Cocolma. 177!
(16. dubna 2021)
První děťátko z babyboxu - Sonička - má 15 let!
(21. února 2021)

První děťátko z babyboxu - Sonička - má 15 let!

21. února 2021

Byla odložena do prvního babyboxu v Hloubětínském zámečku, kde jsem díky statečnosti tehdejších majitelů Petra Píchy a Zdeňka Mayera 1. června 2005 - Mezinárodní den dětí - slavnostně otevřel. Konalo se za mimořádného mediálního zájmu a účasti významných osobností. Přítel Miloň Čepelka básník a herec oblečený jako "mamka" z první hry Žižkovského divadla Járy Cimrmana předvedl, jak se děťátko odkládá a pronesl: "Kdybych to věděla, že bude babybox, odkládala bych děti jenom do něj!" 
Sonička byla první z 29 dětí, jež dvířky hloubětínského babyboxu vstoupila do nového života. Probudila obrovský zájem sdělovacích prostředků a mimořádně sympatie přátel dětí. Sonička ovšem byla odložena zcela netypickým způsobem - s rodným listem! Sociální pracovníci tak snadno našli maminku a spolu s lékaři ji přesvědčili, aby si Soničku vzala zpět, že jí pomohou. Sonička byla z dvojčat, dvou holčiček, pojmenovaných po dvou tetách. Nevím, do jaké míry mamince Soničky byly tety nápomocny, ale jisté je, že maminka porodila ještě třetí holčičku a tu už nechala v porodnici. Sonička je nejtlustším opatrovnickým spisem. Mám pro tebe návrh, Soničko, kdybys potřebovala, ozvi se!
V roce 2005 se k prvnímu babyboxu přidal druhý v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně, jeho vznik iniciovali primářka novorozeneckého oddělení Ludmila Brázdová a ředitele nemocnice Daniel Rychnovský. Za 15 let pomohla brněnská bedýnka 19 dětem. Děkuju, milá Ludmilo! Děkuju, Danieli! 
Za dalších více jak 15 let jsme zřídili celkem 79 babyboxů, poslední z nich je instalován v Nemocnici Prachatice a slavnostní otevření za účasti bývalé europoslankyně doktorky Zuzanky Roithové se uskuteční 8. března ve 12 hodin, pro změnu tedy na Mezinárodní den žen. Zuzanka Roithová iniciovala v Evropské unii odpověď Výboru pro práva dítěte při OSN, když se postavil proti zřizování babyboxů. Děkuju, Zuzanko! 
V babyboxech bylo nalezeno 214 nechtěných lidských mláďat, z nich 15 v roce 2020, letos ještě žádné. Děkuju, nešťastné maminky, že jste svá děťátka měly sílu donést do babyboxů. 
Babydědek Lu

1. obrázek
Miloň Čepelka jako "mamka" při otvírání prvního babyboxu v Hloubětíně.

2. obrázek
Ludmila Brázdová předvádí odložení děťátka do druhého českého babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně.

3. obrázek
Babybox nové generace se otvírá i zavirá po stisknutí tlačítka zcela samočinně. Babydědka před pracahtickým babyboxem podpírá hlavní hrdina Zdeněk Juřica, který babyboxy vyrábí a servisuje. Babybox v Prachaticích podpořila jako hlavní dárce opět Nadace Agrofert a její ředitelka Zuzanka Isabella Tornikidis

4. obrázek
První babybox v GynCentru v Hloubětínském zámečku byl po přemístění kliniky zřízen ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady vlevo od hlavního vchodu. Zleva ředitel nemocnice profesor Petr Arenberger, L. H., Zuzana Isabella Tornikidis, ředitelka Nadace Agrofert, za jejíž korunky jsme nový babybox na Vinohradech zřídili a tehdejší předseda Městkého soudu v Praze Libor Vávra.

 
© 2012 Ludvík Hess, webdesign Atelier Degas